Yaşam Tarzı

Grip Sezonu Erken Başlangıç: ABD’de 3 Milyondan Fazla Vaka

  • CDC’ye göre, ABD’de 3,7 milyon kadar grip vakası ve 3 bin 300’e kadar grip vakası meydana geldi.
  • Grip aktivitesi 5 haftadır yüksek.
  • Grip aktivitesi en son 15 yıl önce bu kadar hızlı bir şekilde ortaya çıktı.

Editörün notu: Bu, ilk yayımlandığından beri güncelleştirilen gelişmekte olan bir hikayedir. Healthline, yeni bilgiler olduğunda bu makaleyi güncelleştirmeye devam eder.

Bu yılki grip sezonunun ilk ayında, yaygın grip aktivitesi çoğunlukla Teksas ve Gürcistan arasında bağlantılı Güney eyaletlerinde ortaya çıktı. Ama, şimdi virüs sürekli Kuzey ve Batı eyaletlerine yayılıyor, gelen son grip raporu başına Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)Güvenilir Kaynakve tüm bölgelerde grip aktivitesi yüksek düzeyde görüyoruz.

Grip aktivitesi son yıllarda gördüklerimiz ile karşılaştırıldığında daha erken bir başlangıç aldıktan sonra şimdi 5 hafta boyunca artmıştır.

Grip aktivitesi bu hızlı aldı ve bu erken 2003-2004 grip sezonu sırasında, Kristen Nordlund, bir CDC sözcüsü, doğruladı son kez.

1 Ekim 2019 ile 7 Aralık 2019 tarihleri arasında 3,7 milyon adede kadar grip vakası, 23.000 ila 41.000 arasında hastaneye yatış ve yaklaşık 1.300 ila 3.300 grip kaynaklı ölüm vakası yaşandı. CDCGüvenilir Kaynak.

Bu sezon şimdiye kadar 10 pediatrik ölüm meydana gelmiştir ve bunların çoğu grip B’yekadar izlenmiştir. Genellikle grip mevsiminin ilerleyen saatlerine kadar ortaya çıkamayan B suşları, bu yılın başlarında alışılmadık bir şekilde dikkat çekiyor. Küçük çocuklarda ciddi bir hastalığa neden oldukları biliniyor.

Sağlık uzmanları grip aktivitesinin normalden daha erken doruğa ulaşabileceğini tahmin ediyorlar. Biz genellikle Şubat ayında grip aktivitesi zirvesi görmek le birlikte, bunun en kötü Aralık gibi erken grev olabilir.

Healthline’a verdiği demeçte “Grip tahmin etmek zor olsa da, CDC gribi tahminleri grip aktivitesinin artmaya devam edeceğini ve aralık ayında bu aktivitenin yüzde 45 oranında artacağını ve yüzde45’likbir oranla artmaya devam edeceğini ve bu aktivitenin pek çok mevsime kıyasla nispeten erken olacağını gösteriyor.” diyerek aşı olmak için hala çok geç olmadığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Ocak’ta zirveye ulaşabiliyor yüzde 30 ve Şubat’ta en kötüsünü görme şansımız yüzde 20. Her iki şekilde de, yakında grip aktivitesi dalgalanma görmeyi bekliyoruz.

İşte ana suşları

11 eyalet artı Porto Riko şu anda ciddi bir hareketlilik görüyor. Teksas ve Gürcistan arasında gergin güney eyaletlerinin bir avuç, grip vakalarının güçlü dalga görmeye devam ediyor.

Örneğin, Louisiana Çocuk Hastanesi New Orleans son zamanlarda grip 1.400’denfazla vaka rapor , oysa sadece geçen yıl bu noktada dokuz olgu gördüm. Ve 30 Kasım’a kadar, Louisiana’daki Ochsner Sağlık Sistemi Kasım 2018’e göre yüzde 1.385 daha fazla grip vakası görmüştü.

New York City ek olarak, on bir diğer devletler – Arizona, Colorado, Connecticut, Hawaii, Kentucky, Maryland, Minnesota, Nevada, New Jersey, Oklahoma ve Oregon – de sürekli grip aktivitesi görüyoruz. Ama her bölgede devletler agresif salgınlarrapor, okul kapatmalar, ve hayatı tehdit eden komplikasyonlar.

CDC göre, dolaşan üç ana suşları vardır: influenza A H1N1, influenza A H3N2, ve grip B / Victoria.

“Genellikle, biz sezon ilerledikçe diğer grip virüsleri art arda dalgalar ile, sezon başında bir baskın grip virüsü var. Ama bu yıl şimdiye kadar biz önemli ortak dolaşım var, ulusal ve Connecticut, üç virüs – grip A alt türleri H3N2 ve H1N1pdm09 yanı sıra grip B / Victoria,” Dr Marie-Louise Landrydiyor , Bir Yale Tıp bulaşıcı hastalık uzmanı ve Yale Klinik Viroloji Laboratuvarı direktörü.

B / Victoria suşu şimdi baskın olmasına rağmen – CDC yılın bu zamanı için alışılmadık olduğunu söylüyor – bu sezon boyunca bu şekilde kalmaya devam edeceği anlamına gelmez.

Her yıl ortaya çıkan grip desenleri tahmin edilemez.

Stanford Sağlık Hizmetleri’nin bulaşıcı hastalık doktoru Dr. Yvonne Maldonado, “Bir sezon yavaş başlayıp daha sonra artan vakalara neden olabilir, şiddetli erken olabilir ve nispeten erken sona erebilir veya boyunca hafif olabilir,” diyen Stanford Sağlık Hizmetleri’nin bulaşıcı hastalık doktoru Dr. Yvonne Maldonado, bundan sonra ne olacağını bilmenin güvenilir bir yolu olmadığını da sözlerine ekledi.

Git grip aşısı olsun.

Nordlund’a göre, bu yılki grip aşısının ne kadar etkili olduğunu bilmek için henüz çok erken.

Nordlund, “Ekim ayından bu yana toplanan virüslerin karakterizasyonu hakkında nispeten az laboratuvar verisi var, bu yüzden aşının şu anda ne kadar iyi çalışacağı konusunda bir sonuca varmak mümkün değil.” dedi.

Maldonado, bunun yanı sıra grip suşlarının her yıl mutasyona uğrayabileceğini ve aşının ne kadar iyi çalıştığını etkilediğini söyledi. Ne olursa olsun, grip aşısı hala grip ve ciddi komplikasyonlar, zatürree, sinüs enfeksiyonları ve kalp iltihabı da dahil olmak üzere kaçınarak en iyi atış.

Landry, “Kusurlu olsa da, aşılama kendimizi ve ailelerimizi grip ve komplikasyonlara karşı korumak için en iyi şansımız olmaya devam ediyor.” dedi.

Sözün özü

Grip aktivitesi ülke genelinde sürekli olarak artmaya devam ediyor ve şu anda Teksas ve Gürcistan arasındaki Güney eyaletlerini vuran yaygın faaliyetler var.

CDC grip sezonu bu yıl daha erken bir başlangıç için kapalı olduğunu söylüyor, ve biz Aralık gibi erken grip aktivitesi zirve görebilirsiniz. Aşı olmak için hala çok geç değil, ki bu da gripten korunmak için en iyi şansın dır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu