Yaşam Tarzı

Crikey! Avustralya Grip Sezonu Kötü oldu – Bu ABD için ne anlama geliyor?

  • Avustralya son yılların en kötü grip sezonlarından birini geçirdi.
  • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık yetkilileri, Güney Yarımküre’de olanlar yüzünden burada zorlu bir grip sezonu için hazırlanıyorlar.
  • Yetkililer herkesi vaka sayısını azaltmak için Ekim ayı sonuna kadar grip aşısı olmaya çağırıyorlar.

Avustralya sadece rekor en kötü grip sezonlarından biri yıpranmış ve uzmanlar bu şiddetli bir grip sezonu ABD için yolda anlamına gelebilir uyarıyorlar.

Avustralya’da 2019 grip sezonu genellikle Haziran-Eylül ve Ağustos aylarında zirveleri arasında dır. Ancak, bu yılın başlarında başladı.

Yaz ve sonbaharda rekor sayıda grip vakası ortaya atmıştı.

Ve hala devam ediyor.

Avustralya merkezli WHO Araştırma ve Araştırma Merkezi’nin müdür yardımcısı Ian Barr Healthline’a verdiği demeçte, “Bu bir yılın çete üyesi olacak.” dedi.

Barr, “Bu, her halde kaydedilen en uzun sezon olacak.” dedi.

Avustralya’nın son kötü grip sezonu 2017’de yaşandı ve 229.000’den fazla laboratuvar, Ekim ayı sonuna kadar grip vakalarının rapor edildiğini doğruladı.

Avustralya’da bu yılki grip sezonu zaten aştı, ile 272,146 laboratuvar doğruladı vakaları Eylül ayının ilk haftası sonuna kadar rapor.

Barr, grip olan kişilerin gerçek sayısının büyük olasılıkla çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

“Bu 300.000 yaklaşan çok yüksek bir sayı – ve bu buzdağının ucu çünkü grip olan herkes doktora gider,” dedi.

O grip bildirilen sayıları vakaların gerçek sayısının sadece yüzde 10 temsil edebilir savunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hazırlıklar

Avustralya sezonu, ABD’deki grip uzmanlarının en kötüsüne hazırlanmalarını bekliyor.

“Bu beni rahatsız ediyor. Benzer bir şeye sahip olabileceğimizi umarak emniyet kemerimi sıkıyorum.” dedi.

“Bu biraz uğursuz. Ufukta fırtına bulutları görüyorum. Tabii ki hemen bizimkini devam eden Avustralya’nın grip sezonu kesin bir şablon değil, ancak bize ne bekleyebileceğimiz hakkında bazı fikirler verebilir.” dedi. “Bu yüzden, bir kez daha, iki baskın virüs ile bu garip çift varilli grip sezonu olabilir endişeliyim.”

Bu ayın başlarında, Kaliforniya’da 4 yaşındaki bir çocuk grip testi pozitif çıkınca öldü.

Schaffner, “Bu herkesi ürpertti ve bu bizim için belirgin bir erken.” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) insanların grip başlamadan önce aşı almak gerektiğini önerir. Aşıların Ekim ayı sonuna kadaryapılması gerektiğini söylüyorlar.

Çocuklar yaş lar için 6 aydan 8 yıla kadarGüvenilir Kaynak ihtiyacı olan 2 dozGüvenilir Kaynak, CDC aşı ikinci doz almak için kullanılabilir hale geldiğinde en kısa sürede ilk doz almalısınız tavsiye (ilk 4 hafta sonra uygulanır) Ekim ayı sonuna kadar.

The status of the flu vaccine

Grip aşısının temini onu üreten özel üreticilere bağlıdır.

2019-2020 grip sezonu için, üreticiler tahmin olacak 162 milyon dan 169 milyonaGüvenilir Kaynak dozlar Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur.

Geçen hafta, federal yetkililer aşının yeniden ayarlanma ihtiyacı nedeniyle 70 milyon grip aşısının erteleneceğini duyurdular.

Perşembe günü Başkan Trump, grip aşısı üretimi ve etkinliğini artırmak için tasarlanmış bir yürütme emri imzaladı.

İlk rakamlar, bu yıl Avustralya’da kullanılan aşının etkili olduğunu gösteriyor.

“Bir umut ışığı varsa, Güney Yarımküre’de kullanılan grip aşısı bu suşlara karşı çok iyi bir eşleşmeydi. Çok iyi bir maç da oynayacağımıza güveniyoruz.” dedi.

Her yıl, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar bir sonraki grip sezonunun nasıl görüneceğini tahmin etmeye çalışıyor. Schaffner’ın dediğine göre doğru olanı yapmak zor olabilir.

“Her zaman biraz kristal küre bakıyor, 9 ay sonra ne olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Gripte mutasyoneğilimi var.” dedi.

“Bazen hedeftesiniz, ama bazen hedeften uzak sınız, çünkü bu 9 aylık aralıkta virüs mutasyona uğruyor ve aşıdaki suştan uzaklaşıyor.” diye de ekledi.

From South to North

Stephen Morse, Doktora, New York Columbia Üniversitesi’nde grip ve bulaşıcı hastalıklar konusunda uzmandır.

O Güney Yarımküre’nin deneyimlerini dikkate alarak Kuzey Yarımküre’de grip sezonu için hazırlık yararlı olduğunu söylüyor.

“Burada grip sezonu farklı sona erebilir, ama Güney Yarımküre sezonu gibi ne olduğunu bilmek bizim ayak üzerinde bizi tutmak gerekir,” Morse Healthline söyledi.

“Yaptığımız bir çalışmada, Avustralya Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgeleri için iyi bir tahmin gibi görünüyordu zaman sadece yaklaşık yüzde 50 … Ama buna dikkat etmeliyiz. Aldığımız tek gerçek avans bildirimi bu.” dedi.

Avustralya kaba bir grip sezonu vardı olabilir, ama Morse artan uyanıklık, iyi eğitim mesajlaşma ve iyi aşı kapsama ile savunuyor, Amerika Birleşik Devletleri Avustralya ile aynı kaderi olmayabilir.

“Bu kaçınılmaz değil – biz sadece grip salgınları durdurma çok iyi bir iş yapmadık,” dedi. “Bir salgına başarıyla yol açan her mevsimsel grip virüsü, kova tugayı gibi kırılmamış bir zincirde kişiden kişiye geçmek zorundadır. Eğer bu zinciri etkili bir şekilde kırabilirsek, salgını durdurabiliriz.”

“Grip geçirimbilitesi hakkında bildiklerimizden, bulaşmayı yüzde 50’nin biraz üzerinde azaltmamız gerekiyor.” diye devam etti. “O kadar da zor görünmüyor, değil mi? Ama bunu asla başaramadık. Bu arada, aşı kapsama oranlarımız nadiren en iyi yüzde 50’yi aşıyor.”

Son 2017-2018 ABD grip sezonuGüvenilir Kaynak diğer mevsimlerle karşılaştırıldığında grip aktivitesi yüksek düzeyde alışılmadık uzun oldu.

Bu sezon boyunca aşı nın etkinliğinin yüzde 38 olduğu tahmin edilirken, şu şekilde daha fazla önlem alıncaya kadar önlediği düşünülüyordu:

  • 7 milyon hastalık
  • 3.7 milyon doktor ziyareti
  • 109.000 hastaneye yatış
  • 8.000 ölüm

Uzmanlar, grip mevsiminin şiddetli olup olmamasının önemli olmadığını, herkesin ne olursa olsun aşı olması gerektiğini söylüyor.

“ABD’de öneriler daha basit olamazdı. 6 aylıktan büyük herkes aşılanmalıdır.” dedi.

“Grip olacak ve bu yüzden de aşı olmalısınız.” “Aşı olup olmayacağına karar vermek için tahminlere bağlı olmayın. Bence bu gerçek bir yanılgı.”

.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu