Yaşam Tarzı

Medicare hormon tedavileri için: Çalışma büyük değişkenlik bulur

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Yeni bir çalışmada hormon tedavileri Medicare tarafından karşılanmaktadır açısından büyük değişkenlik buldu. Bu, transbireylerin uygun cinsiyet doğrulama terapisine erişimleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

photo of injection phials for hormone therapy
Araştırma hormon tedavisimedicare kapsama yaygın olarak değişir düşündürmektedir, ilacın amacına bağlı olarak.

Cinsiyet onaylayan tedavi ve cerrahi her transseksüel bireylerin yaşam kalitesi üzerinde önemli olumlu etkileri olabilir, araştırma göstermiştir.

Anekdot kanıtlar ve ülke çapında anketler de bu sonucu desteklemez.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde genç transbireylerin temsili bir kohort üzerinde yapılan yakın tarihli bir Trevor Projesi anketine göre, cinsiyet kimliklerini doğrulayabilenlerin intihar girişiminde bulunma olasılıkları, bunu yapamayan akranlarına göre önemli ölçüde daha düşüktür.

Ancak kişinin doğru cinsiyet teyit için çok sayıda engel vardır. Cinsiyet onaylayıcı cerrahi isteyen insanlar arasında, örneğin, maliyet genellikle engelleyici.

Son zamanlarda, araştırmacıların bir ekip – Yale Tıp Okulu, New Haven, CT, California Üniversitesi, San Francisco (UCSF) Tıp Fakültesi ve Mayo Clinic, Rochester, MN – transeksüel insanlar tarafından kullanılan hormon tedavileri bir dizi için Medicare kapsama değerlendirildi. Onların araştırma dergi LGBT Sağlıkgörünür.

‘Cinsiyet onaylayan terapinin dayanak noktası’

Medicare 65 yaş ve üzeri ve belirli sağlık koşulları ile diğerleri için sağlık maliyetleri için bazı kapsama sağlayan bir ABD devlet sigorta programıdır.

Çalışmalarında, Yale, UCSF ve Mayo Clinic araştırmacıları Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri’nden 2010, 2014 ve 2018’in ikinci çeyreğine ait belgelere baktılar.

Araştırmacılar çalışma kağıtlarında, “Bu dosyalar, tüm Medicare Advantage ve bağımsız planlar için plan yapısı ve kapsamı hakkında ayrıntılı bilgi sağlamakla birlikte, her planda kayıtlı Medicare yararlanıcıları hakkında bilgi vermiyor.” diyor.

Bu araştırma önemliydi çünkü, çalışma yazarlarının belirttiği gibi:

“[Hormone therapy] is a mainstay of gender-affirming therapy because it can induce physical changes consistent with one’s affirmed gender identity, because it is safe when managed by a trained clinician, because it is associated with an improvement in mental well-being, and because it is commonly required before undergoing gender-affirming surgery.”

Buna rağmen, 2015 yılında yapılan bir ankete yanıt veren ABD’deki transbireylerin %25’i gerekli hormon tedavileri için kapsama alanı elde edemediklerini belirtti.

Son çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, 2010 yılında 2.978 Medicare reçeteli ilaç planı, 2014 yılında 2.857 ve 2018 yılında 3.052 olduğunu ortaya koydu.

Onlar bu dönemler arasında, Medicare Advantage reçeteli ilaç planları karşı tek başına reçeteli ilaç planları oranı kaymış olduğunu gözlemledi.

Bu Avantaj planları, araştırmacılar açıklamak, “diğer tıbbi hizmetler için yararları ek olarak ilaç kapsamı sağlamak, tek başına ise [reçeteli ilaç planları] sadece reçeteli ilaç kapsamı sağlar.”

2010 yılında 1.622 (%54.5) bu Avantaj planlarının 1.356’sı (%45.5) karşı bağımsız planlar, 2018 yılında oran değişmişti; 2.272 (%74.4) idi Sadece 780 (%25,6) ile karşılaştırıldığında avantaj planları bağımsız planlar.

Ekip ayrıca, insanların ihtiyaç duyduğu ilaç türlerine bağlı olarak hormon tedavilerinin sınırsız ve kısıtlı kapsama alanının kullanılabilirliğinde belirgin farklılıklar buldu.

2018 yılında, analizdeki en son yıl, erkeksi ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimini teşvik eden erkekleştirme tedavileri için sınırsız kapsama alanı tedaviye bağlı olarak %5 ile %75 arasında değişmekteydi.

Kadın sekonder seks özelliklerinin gelişimini teşvik eden kadınsömeysel tedavileriçin sınırsız kapsama alanı %13 ile %100 arasında değişmekteydi.

Cepten çıkış maliyetleri büyük ölçüde değişir

Terapiye bağlı olarak cepten çıkış masrafları da son derece farklıydı. Erkeksi terapiler isteyen insanlar için, “medyan yıllık [out-of-cep] yararlanıcı maliyetleri” 232 $ ile 1.112 $ arasında 2010 yılında arasında değişmektedir. Ürün yelpazesi 2018 yılında 180 dolardan 2.176 dolara kadar genişledi.

Kadınsı terapiler için, 2010 yılında 84 $’dan 2.716 dolara, 2018’de ise 72 dolardan 3.792$’a kadar olan cepten ücretler tükendi.

“[Cepten] maliyet analizlerimiz, [hormon tedavisi] için yıllık maliyetlerin büyük ölçüde değişebileceğini ve ilaç rejimine son derece bağımlı olduğunu gösterdi. Transeksüel nüfustaki yüksek yoksulluk oranları ve düşük hane halkı geliri göz önüne alındığında, bu maliyetler pek çok insan için engelleyici olabilir.” diyor.

Ekip, çalışmalarının bulgularına yansıyan bazı sınırlamalarla karşı karşıya olduğunu kabul ediyor.
Araştırmacıların sigorta taleplerine veya hasta kayıtlarına erişememesi nedeniyle, örneğin, bireylerin tam olarak ne kadar cepten maliyetlerle karşı karşıya kaldığı belli
değildi.

Yine de, çalışma transeksüel bireylerin hormon tedavisi ararken gezinmek gerektiğini kasvetli bir manzara yansıtır.

Columbia Üniversitesi’nin Vagelos Hekimler ve Cerrahlar Koleji’nden LGBT Health’inyazı işleri müdürü Dr. William Byne, New York, NY’deki “İlaç maliyetlerinin optimal tedavinin önüne geçtiğinde talihsizlik” diyor. Dr. Byne son çalışmada yer almamadı.

“Bu sorunu en aza indirmek için, reçeteler düşük gelirli ve yetersiz sigortalı hastaları, özellikle genel hazırlıkları henüz mevcut olmayan gonadotropin salgılayan hormon agonistleri için maliyetleri ortadan kaldıran, mevcut olduğunda yardım programlarına yönlendirmeye hazır olmalıdır.” diyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu